Bolesławiec jako dynamiczna, otwarta i solidarna wspólnota lokalna opierająca się na wielokulturowym dziedzictwie historycznym i unikatowej tradycji ceramicznej, buduje wiodącą pozycję w regionie, zapewniając mieszkańcom i partnerom przyjazny klimat inwestycyjny dla rozwoju przedsiębiorczości oraz godny standard cywilizacyjny życia. Bolesławiec to miasto powiatowe o ponad 750-letniej historii uznawane za jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska. Liczące 40 tysięcy mieszkańców miasto położone jest w pobliżu przejść granicznych z Niemcami i Czechami na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych: paneuropejskiego korytarza transportowego (kolejowego i drogowego) nr III prowadzącego z Drezna przez Wrocław, Katowice, Kraków do Kijowa oraz drogi    ze Świnoujścia do Jakuszyc.

 

W Polsce i nie tylko, Bolesławiec słynie z ceramiki. Dzięki bogatym złożom glin kamionkowych, występujących w dorzeczu Bobru i Kwisy, już w XVII wieku zyskał rangę ważnego centrum garncarstwa. Obecnie charakterystyczne bolesławieckie wyroby – misy, dzbany, talerze – zdobione metodą stempelkową, eksportowane są do wielu krajów, stanowiąc znak rozpoznawczy miasta. Tradycje wytwarzania szlachetnej kamionki przyciągają do Bolesławca rzesze ceramików i artystów rzeźbiarzy, którzy od prawie 50 lat spotykają się w sierpniu na Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim. Plonem tych niezwykłych sierpniowych warsztatów są niepowtarzalne dzieła sztuki, powstałe w wyobraźni twórców i urzeczywistnione w glinie. Ogromną popularnością cieszy się też coroczne, sierpniowe Bolesławieckie Święto Ceramiki – najważniejsza miejska impreza plenerowa prezentująca tradycje i współczesność bolesławieckiej ceramiki, podczas której odbywają się happeningi z udziałem artystów ceramików, wystawy, koncerty, pokazy toczenia w glinie, giełda wyrobów ceramicznych, jarmark staroci.

Od września 2010 roku w Międzynarodowym Centrum Ceramiki - nowoczesnym obiekcie infrastruktury kulturalnej, dzięki bogatemu wyposażeniu w liczne pracownie, m.in. ceramiczne, rzeźbiarskie, taneczne rozwinęły się możliwości realizacji rozmaitych form artystycznych w mieście. Okazałe zbiory bolesławieckiej kamionki zgromadzone są w Muzeum Ceramiki, jedynej tego typu placówce w Polsce i jednej z nielicznych w Europie. Przedsiębiorcom proponujemy system zwolnień podatkowych oraz tereny pod inwestycje zlokalizowane w północnej części miasta na terenie podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVESTPARK. Na terenie bolesławieckiej podstrefy zainwestowało już 5 firm, zarówno z kapitałem zagranicznym, jak i polskim. Bolesławiec znajduje się              w gronie elitarnych miast, które posiadają trzy (Dyplom Europejski, Flagę Honorową i Tablicę Honorową) z czterech nagród przyznawanych przez Radę Europy za propagowanie działań proeuropejskich i umacnianie idei solidarności europejskiej oraz umiejętne korzystanie z zasobów finansowych programów unijnych.

 

 

Miasta partnerskie:

Mariagerfjord (Dania)

Pirna (Niemcy)

Siegburg (Niemcy)

Nogentsur-Marne (Francja)

Česká Lípa (Czechy)

Prnjavor (Bośnia i Hercegowina)

Molde (Norwegia)

Vallecorsa (Włochy)

 

Spotkanie z przeszłością

Wokół Rynku wznoszą się gotyckie, renesansowe i barokowe kamieniczki z kolorowymi fasadami. Pośrodku rynku wyróżnia się budynek Ratusza z XVI w.          ze strzelistą wieżą i pięknymi portalami. Cennym zabytkiem jest również kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, którego wnętrze skrywa przepiękny barokowy ołtarz z 1725 roku oraz zabytkową chrzcielnicę i ambonę z XVIII wieku. Nierozerwalnie w bolesławiecki pejzaż wpisały się odrestaurowane fragmenty baszt i murów obronnych, ciekawie wkomponowane w nowszą zabudowę, wzdłuż których wiedzie historyczna trasa spacerowa. Godny uwagi jest wielki neogotycki gmach Sądu Powiatowego, neoklasycystyczny obiekt Teatru Miejskiego oraz pomnik projektu Karla Schinkla wzniesiony     na cześć zmarłego w Bolesławcu feldmarszałka Michaiła Kutuzowa. Architektoniczną „perełkę” miasta stanowi ponadto 450-metrowy wiadukt kolejowy                    z ciosanych kamieni, zaliczany do najciekawszych zabytków techniki w Polsce.

W wolnym czasie

Bogatą ofertę kulturalną proponują: Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki, Muzeum Ceramiki, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Stary, Młodzieżowy Dom Kultury , organizując liczne koncerty, przedstawienia, warsztaty artystyczne, występy kabaretowe czy wystawy. Do kalendarza cyklicznych imprez na trwałe wpisał się Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej pielęgnujący tradycje osadników z byłej Jugosławii osiadłych w Bolesławcu. Amatorzy sportu i rekreacji mają do dyspozycji park wodny z zapleczem odnowy biologicznej, stadion, boiska, sale gimnastyczne, korty tenisowe, skate park,  baseny kąpielowe.

Jeśli będziesz w okolicy ...

Malownicze okolice Bolesławca są idealnym miejscem do wypadów za miasto. Pobliskie zbiorniki wodne w Krępnicy, Starej Olesznie, Kliczkowie to raj dla wędkarzy zaś stadniny koni i otaczające je lasy są doskonałym azylem dla tych, którzy pragną wypocząć w ciszy, na łonie przyrody. W okolicy oznakowano sieć 200 kilometrów tras rowerowych - www.rowery-boleslawiec.pl. Koniecznie należy znaleźć czas, by zobaczyć Zamek Kliczków - największe w Polsce Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe zlokalizowane w obiektach zabytkowych.

 

Bolesławieckie Święto Ceramiki jest ceramiczno-interaktywnym działaniem mającym wymiar artystycznego wydarzenia, którego celem jest promocja ceramiki oraz regionu bolesławieckiego. Podczas święta, które odbywa się w centrum Bolesławca możesz kupić oryginalne dzieła sztuki ceramicznej podczas jednego z największych europejskich kiermaszów ceramiki. W ceramicznych piecach zbudowanych w plenerze według autorskich projektów znanych artystów ceramików, publiczność poznaje proces wypału ceramiki. Każdy może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wyrobów ceramicznych -tocząc na kole garncarskim, -lepiąc w glinie, -ręcznie malując ceramikę pod okiem mistrzów garncarstwa oraz obejrzeć prace i happeningi artystów plastyków z całego świata, uczestników Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. Lokalne zakłady otwarte są dla publiczności, która ma możliwość  obserwowania procesu produkcji ceramiki.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia z rodziną niezapomnianego weekendu w Polskiej Stolicy Ceramiki.

www.boleslawiec.eu

http://swietoceramiki.pl       

                                                  Prezydent Miasta Bolesławiec

                                                            Piotr  Roman

                                                    Urząd Miasta Bolesłwiec

                                                    Rynek 41, 59-700 Bolesławiec

                                                        tel. 75 645 64 00