Protokół Nr I/26/2019

posiedzenia zarządu Związku Gmin „Kwisa” z dnia 06 marca 2019r.

 

Posiedzeniu przewodniczył p. Leszek  Leśko – Przewodniczący  Zarządu Związku.

Powitał członków Zarządu oraz zaproszonych gości.

Protokół nr I/25/2019 z dnia 24 stycznia 2019r. oraz zaproponowany porządek posiedzenia przyjęto 3 głosami za.

W związku ze zgłoszoną inicjatywą radnego Gminy Lubań p. Krzysztofa Miazgi w sprawie kajakowego zagospodarowania rzeki Kwisy, na niniejsze posiedzenie zaproszono dyrektora Zarządu Zlewni we Lwówku Śląskim p. Edytę Wilczarską wraz z pracownikami zajmującymi się zagadnieniami związanymi z poruszanym przez Zarząd tematem. Dyskusję rozpoczęto od ustaleń i informacji które przekazane zostały m.in. przez Radnego Gminy Lubań  oraz firmę ze Zgorzelca  zajmującą się spływami kajakowymi. Firma przedstawiła koncepcje techniczną oraz ekologiczną. Zwrócono uwagę, iż najwięcej nieczystości wpływa do rzeki od strony Gryfowa Śl.

W jej trakcie Pani Dyrektor, Wód Polskich, jako właściciel rzeki Kwisy poinformowała, iż sama inicjatywa zagospodarowania rzeki jest bardzo interesująca. Ze strony Wód Polskich nie należy  spodziewać się  jej blokowania. Wręcz odwrotnie, Wody Polskie popierają podjętą inicjatywę, i są gotowe do podjęcia i sfinansowania działań związanych z usunięciem drzew zalegających rzekę, jak również usunięcia sprzętu AGD leżącego w rzece lub na jej brzegach. Niemniej wskazała, iż na całym odcinku rzeka Kwisa jest zalewowa. Tak więc inwestowanie w drogie urządzenia, celem wyciągnięcia kajaków nie będzie akceptowane. Drobne urządzenia typu kładki do zejścia na brzeg będą właściwą formą jej zagospodarowania na cele spływów kajakowych.

Burmistrz Leśko przypomniał, iż Rada Gminy Olszyny podjęła stosowną uchwałę aby po rzece pływał wyłącznie sprzęt napędzany siłami rąk własnych a nie sprzęt motorowy. Przede wszystkim wszyscy są zgodni, aby rzeka Kwisa była rzeką czystą.

Działania zapisane w budżecie Wód Polskich obejmują okres 3 lat, aby rzekę rzeczywiście uporządkować. W Zarządzie Wód Polskich jest ponad 2600 km długości rzek, związanych z połączeniem z Zarządem Melioracji.

Ponadto Wody Polskie uzależnione są od przetargów.

Burmistrz Jasiński poinformował, iż gminy, które wejdą do projektu będą musiały utrzymać punkty zejścia do rzeki. Te informację Zarząd przekaże na najbliższym posiedzeniu Zgromadzenia. Najważniejsze, aby punkty nie znajdowały w strefie zagrożenia powodziowego. Wszelkie ustalenia muszą być uzgodnione  w Wodami Polskimi. Należy wziąć pod uwagę również dzierżawców i właścicieli gruntów.

Ponadto wszelkie zorganizowane spływy kajakowe muszą być również zgłaszane do Wód Polskich, celem otrzymania zgody. Zgody podlegają opłacie.

Jakkolwiek inicjatywna jest ze wszech miar zasadna, Zarząd musi poinformować wszystkie gminy na najbliższym Zgromadzeniu. Firma Exit ze Zgorzelca w porozumieniu z Wodami Polskim opracuje plan, w którym zawarte zostaną wejścia i zejścia do rzeki. Muszą być również zawarte uwarunkowania środowiskowe.

W sprawie inwestycji w schronisku inwestor zastępczy poinformował, iż należy w br. zrealizować zadanie związane z budową 16 kojców z wybiegami oraz przeprowadzić inwentaryzację kanalizacji. Komisja winna być powołana przez Przewodniczącego Zarządu. Ponadto należy zakupić 16 bud, których wartość nie powinna przekroczyć 1500 zł brutto za jedną. Budowa kojców zaś winna się zmieścić w kwocie 120 tys. zł netto.

Po krótkiej dyskusji Zarząd podjął uchwały:

- Nr I/58/2019 w sprawie przedstawienia sprawozdania z wykonania budżetu Związku Gmin „Kwisa” za rok 2018 – 3 głosami za

- Nr I/59/2019 w sprawie zmiany budżetu Związku Gmin „Kwisa” na 2019r. – 3 głosami za.

Następnie rozpatrzono pismo z Gminy Miejskiej Lubań w sprawie przyjmowania zwierząt na podstawie protokołu do schroniska.

Kierownik Biura prześle kopię pisma do operatora celem stosowania się do treści zawartych w piśmie.

Kierownik Biura przygotuje aneks do umowy o pracę z panią Skarbnik dot. zmiany w stanowisku,  a mianowicie zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych należy wprowadzić zmianę ze Skarbnika Związku na  Głównego Księgowego Związku.

W ślad za tym Kierownik Biura przygotuje zmiany w Zarządzeniu dot. wynagradzania pracowników, z którymi została zawarta umowa o pracę, uwzględniając stanowisko Głównego Księgowego Związku.

Na zakończenie Przewodniczący odczytał pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie opublikowania w obwieszczeniu Wojewody zmian w statucie Związku. 

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała Anna Streit

                                                                                               Przewodniczący Zarządu

                                                                                                Związku Gmin „Kwisa”

                                                                                                        Leszek Leśko

                                                                                                    Burmistrz Olszyny