Protokół

 

z III posiedzenia Zgromadzenia Związku Gmin „Kwisa”

w dniu 21.06.2007r. w Gryfowie Śląskim.

 

            Posiedzenie otworzył Przewodniczący Zgromadzenia p. Janusz Niekrasz. Stwierdził, że na 12 członków związku obecnych jest 7 członków a zatem Zgromadzenie posiada moc prawną do podejmowania uchwał. Następnie oddał głos Burmistrzowi Miasta i Gminy Gryfów Śląski.

P. Olgierd Poniżnik zapoznał wszystkich z planem VIII Kwisonaliów, które mają rozpocząć się w dniu 22.06.2007r. Następnie przedstawił krótko promocję miasta Gryfów. Poinformował wszystkich, że miasto i gmina Gryfów posiada 10,5 tys. ludności, funkcjonuje w oparciu o 7 sołectw. Omówił program rozwoju miasta, gdzie stawia się na:

 

a) rozwój przedsiębiorczości.

W ramach tego powstaną „Gryfowskie Bielany” ( na początek Biedronka) oraz trzy zakłady.

 

b) rewitalizację miasta.

Burmistrz określił stan zasobów do remontu jako duży. Środki na rewitalizację zostaną pozyskane w części ze sprzedaży lokali a pozostałe jako dofinansowanie UE.

 

c) rozwój infrastruktury ( bazy kulturalnej): modernizacja biblioteki i budowa sali gimnastycznej,

 

d) aktywizacja bazy turystycznej, w tym:

- zagospodarowanie góry Św.Anny,

- zagospodarowanie zamku „Gryf”,

- kontynuacja ścieżki rowerowej ze Lwówka do Lubania.

 

Następnie Przewodniczący Zgromadzenia p. Janusz Niekrasz przedstawił porządek obrad posiedzenia i poddał pod głosowanie protokół z poprzedniego posiedzenia – przegłosowano jednomyślnie.

W posiedzeniu uczestniczyli goście zaproszeni:

1)     p. M. Krajenta, z-ca Dyrektora Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Lwówku Śląskim,

2)     p. K. Pierzchała, Jeleniogórskie Elektrownie Wodne w Jeleniej Górze.

 

Przewodniczący Zgromadzenia udzielił głosu obu gościom w celu omówienia tematyki związanej z rzeką Kwisą. Jako pierwszy p. Maciej Krajenta przedstawił sprawy związane z ochrona przeciwpowodziową rzeki Kwisy i jej dopływów. Stwierdził, że region jeleniogórski jest regionem powodziowym ze względu na położenie górskie terenu (rzeki: Bóbr z Nysą i Kwisa). Przedstawił gminy położone wzdłuż Kwisy, okresy zagrożenia powodziowego w trakcie roku ( duże czerwiec a mniej zimą). Następnie omówił historię powodzi rzeki Kwisy, w tym katastrofalne powodzie, np. w 1981r.W dalszej części szczegółowo omówił prace prewencyjne, prowadzone w celu zabezpieczenia przed powodziami, tj. studium wykonalności zabezpieczenia przed powodzią. Przedstawił dwa warianty wykonanego studium wykonalności. Projekt obejmować będzie zabezpieczenie przed powodzią rzeki Kwisy, Czarnego Potoku i 10 innych dopływów. Prace prowadzone będą w zakresie konserwacji koryt rzek, zbiorników przeciwpowodziowych, przebudowy wałów powodziowych ( ochrona bierna) i dokonania zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zaznaczył, że realizacja projektu będzie możliwa przy pomocy środków UE.

Następnie p. K. Pierzchała wystąpił w zastępstwie p. Z. Kieresa reprezentując Spółkę Jeleniogórskie Elektrownie Wodne w Jeleniej Górze. Przedstawił Spółkę i jej części składowe. Określił łączną moc zainstalowaną dla  wszystkich elektrowni działających w ramach Spółki jako  59 MW. Przedstawił zasady prowadzenia gospodarki wodnej, podkreślając brak dowolności w tym zakresie- podstawę działania stanowi decyzja Wojewody Dolnośląskiego .

W dalszej części spotkania przewidziano dyskusję.

Jako pierwszy skierował pytanie do p. Krajenta Przewodniczący p. Niekrasz następującej treści: W jakiej wysokości środki posiada w tym roku Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych i w jakiej zostaną przeznaczone na rzekę Siekierkę i jej dopływy? Przeznaczone środki, to kwota 306 tys.zł.

P.Krajenta określił globalne środki w roku 2006r.w kwocie 1.075tys.zł a w 2007r w kwocie 1.285 tys. zł. Zaznaczył, że Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych działa w oparciu o środki pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środki z udziału gmin. Przy tej okazji podziękował gminom, które wspomagają.

Następne pytanie zadał p. Poniźnik następującej treści: Czy prowadzona będzie odbudowa rzeki Oldzy na całej jej długości, czy tylko częściowo?

p. Krajenta odpowiedział, że Oldza zostanie odbudowana kompleksowo zgodnie ze sporządzoną dokumentacją. Problem polega jednak na uporządkowaniu cieków wodnych, a w szczególności działek pod ciekami. Cieki nie mają administratora – ta sprawa dotyczy terenu całego kraju.

Kolejne pytanie zadał p. Rowiński do p. Pierzchały następującej treści: Jaki jest mechanizm podejmowania decyzji i kto odpowiada za wypuszczanie wody ze zbiornika w Leśnej? Stwierdził, że niekontrolowane wycieki ze zbiornika zagrażają rzece Kwisie.

W odpowiedzi  p. Pierzchała poinformował, że pogotowie p. powodziowe czynne jest całą dobę z obsługą wieloosobową. Nadzór wypuszczania wody ze zbiornika jest monitorowany.

Komendant Straży Pożarnej w Lubaniu jest na bieżąco informowany.

Ze względu na ograniczony czas spotkania, dyskusję na tym zakończono.

 

Kolejnym punktem spotkania było uczestnictwo w promocji książki Pani Elżbiety Śnieżkowsiej - Bielak  pt.: „Poszumianki znad Kwisy”. Autorka pochodzi z Gryfowa Śląskiego

i jest członkinią Oddziału Dolnośląskiego Związku Literatów Polskich we Wrocławiu. Książka powstała przy wsparciu finansowym Związku Gmin Kwisa oraz Burmistrza Gminy i Miasta Gryfów Śląski- Olgierda  Poniźnika. W spotkaniu udział wzięły dzieci z gryfowskich przedszkoli i szkół, które recytowały wiersze i śpiewały piosenki zawarte w promowanej książce.

Ostatni punkt spotkania, to udział uczestników w otwarciu wystawy fotograficznej. Wystawa

pokazuje świat oczami dzieci niepełnosprawnych. Zdjęcia pochodzą z integracyjnych igrzysk sportowych organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Gryfowie.

Na tym posiedzenie zakończono.

 

 

Protokółowała

Krystyna Bajdor