Protokół Nr II/1/2003
z posiedzenia Zgromadzenia Związku Gmin “Kwisa” Lubań
Leśna 28 marca 2003 roku.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Zgromadzenia p.Janusz Niekrasz. Bardzo serdecznie powitał zebranych na drugim posiedzeniu Zgromadzenia. Szczególnie gorąco powitał burmistrza gminy Małomice p. Czesława Korniaka, który to po raz pierwszy uczestniczy w Zgromadzeniu, bowiem z dniem 3 lutego gmina Małomice stała się pełnoprawnym członkiem Związku. Stwierdził, iż w posiedzeniu na statutowy stan 12 członków uczestniczy 9 członków Związku /nieobecny Wójt gminy Lubań p. Mirosław Herdzik, Burmistrz miasta i gminy Mirsk p. Andrzej Jasiński, Wójt gminy Osiecznica p. Waldemar Nalazek/. Zgromadzenie posiada moc prawną do podejmowania uchwał. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu. Przewodniczący Zgromadzenia zapytał zebranych czy są uwagi do protokołu z poprzedniego Zgromadzenia. Wobec nie stwierdzenia uwag protokół przyjęto jednogłośnie. Następnie przedstawił porządek obrad Zgromadzenia. Po dokonaniu zmian z wniosku Burmistrza Lubomierza p. B. Dowgiałowicza dot. podjęcia uchwały zmieniającej termin igrzysk w uchwale nr I/7/02 i z wniosku Burmistrza Leśnej p. Mirosława Markiewicza dot. zapoznania się z możliwościami uzyskania dotacji z funduszy unijnych – przyjęty jednogłośnie przez Zgromadzenie porządek obrad, który przedstawia się następująco:
1. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania planu finansowego Związku za rok 2002.
- zapoznanie się z uchwałą Zarządu nr I/1/2003 z dnia 3 marca 2003 roku i opinią RIO w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego za 2002 r.
- zapoznanie się ze sprawozdaniem z działalności Związku za 2002 rok
2. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
- zapoznanie się z protokołem z posiedzenia, opinią komisji, opinią RIO oraz wnioskiem o udzielenie absolutorium Zarządowi za 2002 r.
3. Podjęcie uchwały nr II/7/2003 absolutoryjnej dla Zarządu za 2002 rok.
4. Zapoznanie się z planem finansowym na 2003 roku oraz opinią RIO
- podjęcie Uchwały nr II/8/2003 w sprawie przyjęcia planu finansowego na rok 2003.
5. Sprawy różne
- przewodnik turystyczny – referuje p. R. Karczewska
- zapoznanie się z przygotowaniem igrzysk samorządowych w Lubomierzu, podjecie uchwały nr II/10/03 w sprawie zmiany terminu igrzysk. zmiana
- sprawy finansowe Związku
6. Omówienie spraw związanych z realizacją Programu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska województwa dolnośląskiego dotyczącego zadania – Utworzenia parku krajobrazowego doliny rzeki Kwisy
7. Zapoznanie się z możliwościami dofinansowania działań gmin z funduszy Unii Europejskiej.
8. Przedstawienie ofert PART Warszawa w sprawie opracowania dla Związku Programu Rozwoju Produktu Turystycznego.
9. Zakończenie obrad.
Przewodniczący Zgromadzenia poprosił przewodniczącego Zarządu o przedstawienie punktu pierwszego.
Ad.1
Pan K. Rowiński zapoznał zebranych ze sprawozdaniem z wykonania planu finansowego za rok 2002 oraz omówił szczegółowo dochody oraz wydatki Związku. Następnie zapoznał zebranych z uchwałą Zarządu z dnia 3 marca i pozytywną opinię z dnia 14 marca 2003 r. RIO w sprawie przyjęcia przez te organy przedstawionego Zgromadzeniu sprawozdania finansowego za 2002 rok
Następnie przedstawił sprawozdanie z działalności Związku za rok 2002. Przewodniczący Zgromadzenia zaprosił obecnych do dyskusji w przedmiotowej sprawie. Po krótkiej dyskusji, w której udział wzięli p. Z. Szereniuk,
p. B. Dowgiałowicz, p. E. Szczerbień Przewodniczący Zgromadzenia poprosił Komisję Rewizyjną o przedstawienie sprawozdania.
Ad.2
Pod nieobecność Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej p. W. Nalazka sprawozdanie przedstawił p. Z. Szereniuk. Zapoznał zebranych z protokołem z posiedzenia, które odbyło się 3 marca 2003 r., opinią Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania planu finansowego Związku za 2002 r oraz opinią z dnia 14 marca 2003 r RIO w sprawie opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi za 2002r. Następnie postawił wniosek o udzielenie Zarządowi absolutorium za 2002 rok.
Ad.3
Przewodniczący Zgromadzenia poddał pod głosowanie wniosek w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi za 2002 r. W wyniku głosowania jednogłośnie przyjęto uchwałę nr II/7/2003 w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania planu finansowego za rok 2002 i udzielenia absolutorium Zarządowi Związku. Uchwała stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.
Ad.4
Plan finansowy Związku na rok 2003 przedstawiła R. Karczewska. Zapoznała zebranych z uchwałą nr 12/2002 z dnia 8 października 2002 r Zarządu Związku w sprawie przyjęcia projektu planu finansowego Związku na 2003 r. oraz omówiła szczegółowo dochody i wydatki Związku w 2003 roku. Następnie przedstawiła pozytywną opinię RIO z dnia 6 listopada 2002 roku w sprawie projektu planu finansowego na 2003r. Po krótkiej dyskusji, w której udział wzięli: p. Z. Szereniuk i p. K. Rowiński Przewodniczący Zgromadzenia poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie ustalenia planu finansowego Związku na 2003r. Zebrani jednogłośnie przyjęli uchwałę nr II/8/2003 w sprawie uchwalenia planu finansowego Związku na 2003 rok.
Ad.5
a) Informacje w sprawie opracowania i wydania Przewodnika turystycznego “Szlaki turystyczne doliny rzeki Kwisy” przedstawiła. R. Karczewska. Poinformowała, że zgodnie z podjętą przez Zarząd uchwałą przystąpiono do prac nad opracowaniem i wydaniem przewodnika. Opracowano dwa wnioski o dofinansowanie zadania - do Wojewody i do WFOŚiGW - wystąpiono także o sponsorowanie do podmiotów gospodarczych zajmujących się branżą hotelowo-gastronomiczna na terenie Związku. Obecnie Związek może się spodziewać dotacji jedynie z WFOŚiGW bowiem wniosek zyskał przychylność komisji edukacyjnej. Biuro Związku przygotowuje dokumenty dotyczące ogłoszenia przetargu nieograniczonego. P. Karczewska zawnioskowała o ustalenie komisji Przetargowej. Przewodniczący Zarządu podkreślił, iż są to zadania Zarządu i zawnioskował o ustalenie komisji przez Zarząd.
b) Burmistrz Miasta i Gminy Lubomierza przedstawił program igrzysk i zaprosił przedstawicieli gmin w dniu 15 kwietnia 2003 r. o godzinie 10.00 do gminy na pierwsze spotkanie. Zawnioskował także o zmianę uchwały w sprawie terminu igrzysk. Zebrani jednogłośnie przyjęli uchwałę II/10/2003 w sprawie zmiany uchwały nr I/7/02 dotyczącej zorganizowania igrzysk samorządowych. Termin igrzysk ustalono na dzień 31 maja 2003 r. Na posiedzenie przybył p. M. Herdzik Wójt gminy Lubań.
c) Pani R. Karczewska przedstawiła listę płatności składek członkowskich na Związek. Poprosiła o jak najwcześniejsze wpłacenie składek, bowiem wszystkie imprezy dotowane przez Związek odbywają się w pierwszym półroczu. Brak płynności finansowej utrudnia działanie Związku.
Ad.6
Po krótkiej przerwie wznowiono obrady. Przewodniczący powitał przedstawicieli Urzędu Dolnośląskiego p. H. Liberadzką p. Ewę Ciechanowicz oraz przedstawicieli Fundacji Karkonoskiej p. Ewę Komorowską i p. Piotra Godlewskiego. Poinformował zebranych, że Związek realizuje swoje zadania statutowe dotyczące utworzenia Parku Krajobrazowego w Dolinie Rzeki Kwisy. Ponieważ są to zadania Wojewody, dlatego na posiedzenie zaproszono osoby odpowiedzialne za realizacje tego zadania. Poinformował, iż Związek chce pomóc w jego realizacji. Następnie głos zabrała P. Liberadzka, która przybliżyła walory przyrodnicze doliny rzeki Kwisy i oświadczyła, że zadanie może nie być zrealizowane do roku 2004, bowiem Wojewoda Dolnośląski nie posiada dostatecznych środków finansowych na ten cel. Następnie głos zabrała p. E. Ciechanowicz, która omówiła uchwały gmin: Olszyna, Gryfowa i Leśnej dot. wprowadzenia ochrony przyrody na swoim terenie w latach 1993-94. Poinformowała, że uchwałą Wojewody wprowadzona została ochrona na terenie gminy Osiecznicza. Zaproponowała wprowadzeniem ochrony przyrody przez gminy na terenie całego biegu rzeki Kwisy, a utworzenie Parku Krajobrazowego jedynie na terenie Osiecznicy i Małomic to znaczy w Borach Dolnośląskich. Pani. H. Liberadzka uzupełniła, że w tej sprawie nie należy się spieszyć bowiem w niedługim czasie ukażą się zmiany do ustawy o ochronie przyrody i wtedy to należy podjąć nowe uchwały i zmienić uchwały już podjęte przez gminy. Omówiła zadania Wojewody w zakresie ochrony przyrody w związku z wejściem Polski do UNI. Z informacji tej wynikało, że na terenie województwa kwalifikuje się 28 obszarów do konwencji unijnej “Natura 2000” w tym jeden obszar w dolinie rzeki Kwisy w gminie Osiecznica.
Następnie głos zabrała p. E. Komorowska, która zapewniła o dalszej pomocy dla Związku w zakresie pozyskania środków finansowych na opracowanie stosownej dokumentacji. Walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne omówił p. Godlewski. W wyniku dyskusji, w której udział wzięli: p. Szereniuk, p Leśko, p. Markiewicz. p. Wojtkun, p .Niekrasz ustalono, że Fundacja Karkonoska opracuje konspekt potrzeb finansowych na opracowanie dokumentacji biorąc pod uwagę dokumenty inwentaryzacji przyrodniczej jakie posiadają gminy. Na tym ten temat zakończono.
Ad. 7
Pani Magdalena Majchrzak z firmy Acouis z Wrocławia przedstawiła możliwości pozyskiwania środków na rozwój gmin i regionów po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Rozdała przygotowane przez firmę analizy poszczególnych programów przedakcesyjnych. Wszystkie programy omówiła, łącząc je z potrzebami gmin zrzeszonych w Związku. Zebrani wykazali duże zainteresowanie w dyskusji p. Markiewicz i p. Rowiński namawiał zebranych do przeanalizowania potrzeb swoich gmin oraz zinwentaryzowania posiadanych dokumentacji lub ich opracowania i rozważenia możliwości przygotowania pod szyldem Związku wspólnego wniosku do wystąpienia o środki pomocowe. Sprawa musi być dobrze przemyślana, dlatego prosi się gminy o dokładne zapoznanie się z przedstawioną analizą i przedyskutowanie we własnym gronie potrzeb gmin w zakresie już przygotowanych dokumentacji dot. inwestycji gospodarki wodno-ściekowej.
Ustalono, iż gminy przygotują materiały na kolejne posiedzenie Związku.
Ad.8
Przewodniczący Zarządu przedstawił ofertę PART z Warszawy dot. opracowania dla Związku “Programu Rozwoju Produktu Turystycznego” Z oferty i umowy wynika, że program będzie kosztował łącznie 106.000 PLN. Tak, więc ok. 8.000 na każdą gminę. O ile podpiszemy umowę Agencja będzie się starała o dodatkowe środki z Ministerstwa Gospodarki - co może obniżyć koszty o 30%. Wobec licznych potrzeb gmin zebrani nie zainteresowali się ofertą. Zwrócono uwagę, iż w funduszy przedakcesyjnych unii na ten cel można otrzymać 70% dotacji. Sprawa ta pozostaje do dalszego załatwienia po dokładnej analizie ofert i umowy przez Zarząd.
Ad.9
Przewodniczący podziękował Burmistrzowi Leśnej za przyjęcie organizacji Zgromadzenie na terenie gminy i zamknął posiedzenie Zgromadzenia.
Protokołowała;
Regina Karczewska