Protokół Nr IX/4/2004

z posiedzenia Zgromadzenia Związku Gmin “Kwisa” Lubań

w Lubaniu w dniu 2 lipca 2004 roku

 

Przewodniczący Zgromadzenia p. J. Niekrasz dokonał otwarcia IX posiedzenia Zgromadzenia Serdecznie przywitał wszystkich przybyłych członków Związku. Następnie Przewodniczący Zgromadzenia stwierdził, że Zgromadzenie posiada moc prawną do podejmowania prawomocnych uchwał.

W Zgromadzeniu na statutowy stan 12 członków uczestniczyło 10 członków Związku.

Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący serdecznie przywitał zaproszonego gościa p. Witolda Szczudłowskiego – Dyrektora Związku Gmin Karkonoskich z siedzibą w Bukowcu.

Jednogłośnie przyjęto niżej wymieniony porządek obrad.

1.      Omówienie spraw związanych z podjęciem w ramach Związku - wspólnego dla 8 gmin programu pt. “Uporządkowanie gospodarki wodno ściegowej w zlewni rzeki Kwisy” .

2.       XII Igrzyska Samorządowe Związku,

3.      Sprawy różne.

 

Ad.1

Przewodniczący Zgromadzenia poprosił p. W. Szczydłowskiego o zreferowanie działalności Związku Gmin Karkonoskich ze szczególnym omówieniem zasad realizacji wspólnych programów komunalnych zleconych przez gminy.

Dyrektor omówił zadania, jakie prowadzi Związek ze szczególnym podkreśleniem, iż działalność Związku rozpoczęła się w roku 1992 od budowy wspólnego wysypiska śmieci w Ścięgnach – Kostrzycy, które obecnie służy dla 6-ciu gmin. Po doprowadzeniu do jego funkcjonowania - Związek utworzył Zakład Utylizacji Odpadów, w którym obecnie pracuje 28 osób.

Obecnie w biurze Związku pracuje 7 osób. Do obsługi nowo rozpoczynanego zadania w zakresie “Karkonowskiego Systemu Kanalizacji Sanitarnej” od września będą zatrudnione jeszcze dwie osoby. Związek jest rozwojowy, bowiem trwają rozmowy o przystąpieniu do Związku gmin: Jelenia Góra i Jeżowa. Związek dysponuje swoim majątkiem, którym jest pałac w Bukowcu, dwa ujęcia wody, teren wysypiska odpadów, środki trwałe w zakładzie utylizacji odpadów. Majątek Związku pozwala na zaciąganie kredytów na realizacje zadań statutowych. Środki finansowe pochodzą ze składek, które wynoszą 2.20 zł od jednego mieszkańca, z udziałów nowo wstępujących gmin wnoszących określone uchwałami Związku aporty oraz szeregu dotacji otrzymywanych z różnych funduszy na realizacje poszczególnych zadań oraz własnej działalności gospodarczej.

Zebrani zadawali wiele pytań szczególnie dotyczących spraw finansowych i współpracy Związku z gminami udziałowcami.

P. W. Szczydłowski podkreślił, że obecnie Rząd Polski stara się w Unii o nowe zasady przyznawania dotacji, czyli po doprowadzeniu do wspólnego programu, dotacje miały by być przekazywane poszczególnym udziałowcom programu. Ważnym jest, aby zadanie zostało ujęte w wykazie zadań do realizacji w poszczególnym okresie do danego programu na liście Urzędu Marszałowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Po wyczerpaniu pytań Przewodniczący Zgromadzenia zarządził przerwę.

Po krótkiej przerwie wznowiono obrady dyskutując nad wypracowaniem sposobu realizacji wspólnego dla 8-miu gmin programu uporządkowania gospodarki wodno ściekowej w zlewni rzeki Kwisy. W dyskusji udział wzięli: p. A. Jasiński, p.

W. Czarnecki, p.. K. Rowiński, p. J. Niekrasz, p. J. Kata, p. W. Nalazek, p. L. Leśko.

Ustalono, że wiodącą gmina do realizacji tego zadania będzie gmina Świeradów Zdrój. W oparciu o materiały wyjściowe pozyskane z Związku Gmin Karkonoskich przez biuro Związku zostanie zorganizowane kolejne spotkanie w Świeradowie Zdroju w pierwszej dekadzie sierpnia 2004 roku.

Do tego czasu gminy chcące brać udział w zadaniu winny zweryfikować swoje zadania tak, aby można było skonkretyzować ich zakres oraz opracować wstępne założenia rzeczowo finansowe rejestracji programu i wspólnego opracowania potrzebnych dokumentów. A przede wszystkim ustalić udział procentowy gminy w zadaniu.

Pozwoliłoby to na zorganizowanie pracy biura dostosowując do potrzeb wykonania tego zadania. W pierwszej kolejności do opracowania koncepcji, wykonania studium wykonalności oraz opracowania programu oddziaływania zadania na środowisko. Utrzymanie pracownika do tych zadań obciążałoby udziałowców zadania. W/g zebranych najlepszym rozwiązaniem było by ogłoszenie konkursu.

Ponadto ustalono, że Gminy uczestniczące w programie dot. “Uporządkowania gospodarki wodno ściekowej w zlewni rzeki Kwisa”, w terminie do 30 września 2004 roku podejmą stosowne uchwały Rad dot. woli wspólnej realizacji zadania przez Związek.

 

Ad. 2

Pan K. Rowiński organizator IIX Igrzysk Samorządowych w Lubaniu omówił sprawy organizacyjne dotyczące igrzysk. Uczestnicy otrzymali scenariusz, regulamin i program konkurencji. Uczestnicy zaakceptowali propozycje nazw drużyn pochodzące od zdrobnienia imion burmistrzów i wójtów.

P. K. Rowiński poprosił o przesłanie deklaracji udziału w igrzyskach gminy: Nowogrodziec, gminy Lubań i gminy Małomice.

 

Ad.3.

Przewodniczący Zgromadzenia Niekrasz zapoznał zebranych z wnioskiem Uczniowskiego Klubu Sportowego “Kwisa” w Leśnej w sprawie dotacji dla zawodnika - Łukasza Dudzińskiego na zakup kajaka. Ustalono, iż po zasięgnięciu opinii od Burmistrza Leśnej sprawą ta zajmie się Zarząd na najbliższym posiedzeniu.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokołowała:

 

Regina Karczewska