Protokół Nr X/5/2004

z posiedzenia Zgromadzenia Związku Gmin “Kwisa” Lubań

w Mirsku w dniu 5 listopada 2004 roku

 

Przewodniczący Zgromadzenia p. J. Niekrasz dokonał otwarcia X posiedzenia Zgromadzenia. Serdecznie przywitał wszystkich przybyłych członków Związku. Następnie stwierdził, że Zgromadzenie posiada moc prawną do podejmowania prawomocnych uchwał. W Zgromadzeniu na statutowy stan 12 członków uczestniczyło 11 członków Związku. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.

Zapytał czy są uwagi do protokołu z poprzedniego Zgromadzenia. Uwag nie zgłoszono. Protokół z ostatniego posiedzenia został przyjęty jednogłośnie.

Na wstępie poprosił Burmistrza Miasta i Gminy Mirska Pana Andrzeja Jasińskiego o zapromowanie swojej gminy dla członków Związku. Burmistrz przedstawił sytuację finansową gminy i omówił zadania realizowane w ostatnim okresie oraz pilne zadania czekające na realizację. Powiedział, że jako jedyna gmina w powiecie lwóweckim - jako zadania własne - przejęła szkolnictwo średnie. Obecnie budynek LO jest rozbudowywany o gimnazjum.

Następnie przewodniczący przedstawił porządek obrad:

1.      Przedstawienie informacji z wykonania planu finansowego Związku za I półrocze 2004 roku.

2.      Zapoznanie się z opinią RIO w sprawie przedłożonej informacji z wykonania planu finansowego za I półrocze 2004 r.

3.      Omówienie sposobu prowadzenia przez Związek spraw związanych z uporządkowaniem gospodarki wodno - ściekowej w ramach zadania powierzonego przez poszczególne gminy.

4.      Omówienie sposobu realizacji projektu “Euroregionalny Szlak Rowerowy ER- Drezno - Wrocław wraz z odcinkami łącznikowymi z istniejącym systemem szlaków euroregionalnych.

5.      Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia składki na 2005 rok.

6.      Zebranie wniosków do opracowania planu finansowego na rok 2005.

7.      Sprawy różne.

-         zapoznanie się z Programem LEADER + w zakresie “ Restrukturyzacji i modernizacji sektora żywnościowego oraz rozwoju obszarów wiejskich”

Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie. Przystąpiono do realizacji porządku obrad.

 

Ad.1,2

Informacje z wykonania planu finansowego Związku za I półrocze 2004 roku przedstawił Przewodniczący Zarządu p. Konrad Rowiński. Dochody zostały wykonane w 82 %, a wydatki 65 % Poinformował, że Zarząd w dniu 4 sierpnia 2004 roku podjął uchwałę o przyjęciu z wykonania planu finansowego za I półrocze 2004r. i przesłał ją do RIO w sprawie wydania opinii. RIO wydała pozytywną opinię w dniu 17 sierpnia 2004 roku. Zebrami jednogłośnie informację przyjęli.

 

Ad.3

Zebrani zostali poinformowana, iż dotychczas do biura Związku wpłynęły trzy uchwały w sprawie przekazania zadań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej dla Związku z gmin: Nowogrodziec, Mirsk, Gryfow Śl.

W toku dyskusji ustalono, że takie uchwały w ostatnich dniach zostały podjęte w Świeradowie, i Leśnej i Lubomierzu. Nadal brak jest uchwał z gminy Olszyna i gminy wiejskiej Lubań, które to zadeklarowały wstępnie przekazanie w/w zadań do wspólnej realizacji. W dyskusji udział wzięli: p. A. Jasiński, p. L. Leśko, p. Z. Szereniuk, p.

W. Nalazek, p. E. Szczerbien, p. J. Niekrasz, p. K .Rowiński.

Efektem dyskusji było wypracowanie wniosku o koniecznym zorganizowanie posiedzenia roboczego z udziałem specjalnej firmy konsultingowej, która przedstawiłaby możliwości sfinansowania zadania przez Związek z udziałem środków europejskich Sprawę zaproszenia firmy doradczej powierzono p.

W. Nalazakowi. Spotkanie robocze odbędzie się w Osiecznicy w terminie dogodnym dla wszystkich stron.

 

Ad.4

Dyrektor biura poinformowała, iż przystąpiono do realizacji projektu “Euroregionalny Szlak Rowerowy ER – Drezno - Wrocław wraz z odcinkami łącznikowymi z istniejącym systemem euroregionalnych szlaków rowerowych. Całkowity koszt projektu wynosi 41.050 EUR, a otrzymany grant z Euroreguionu Nysa 30.787.50 EUR. Zadanie zostało zlecone dla koordynatora projektu, dla którego są przewidziane środki finansowe we wniosku o grant p. R. Mateusiaka. Pierwsza fazą jest opracowanie dokumentacji, a następnie będą przeprowadzone trzy przetargi związane na oznakowanie, wykonanie tablic, wykonanie mapy.

 

Ad.5

Przewodniczący Zarządu p. K. Rowiński przedstawił projekt uchwały Zarządu o podniesienie składki członkowskiej o 5 groszy na rok 2005. Bowiem przy utrzymaniu składki z 2004 roku dochody Związku na wskutek migracji mieszkańców zmniejszyłyby się o 1.970 zł. Natomiast przy jej niewielkiej podniesieniu dochody Związku zwiększą się o 4.431 zł. Uzasadnieniem jest rozpoczęcie programu znakowania szlaków rowerowych Związku. Po dyskusji Uchwała w sprawie ustalenia składki członkowskiej w wysokości 65 gr od jednego mieszkańca została jednogłośnie przez członków Zgromadzenia podjęta. Przewodniczący poprosił o wnioski do projektu budżetu na rok 2005. W dyskusji p. C. Korniak zgłosił, aby nie tylko znakować szlaki rowerowe, ale faktycznie je modernizować i budować oraz wniosek aby tablice informacyjne znajdujące się przy drogach zostały uzupełnione o nowych członków i zostały ustawione na głównych drogach wylotowych na granicach terenu Związku. Wniosek poparli zebrani.

 

Ad.6

W sprawach różnych przedstawiciele z Południowo - Zachodniego Forum Samorządu Terytoralnego “Pogranicze” przedstawili pilotażowy program LEADER+ w zakresie “Restrukturyzacji i modernizacji sektora żywnościowego oraz rozwoju obszarów wiejskich”. Pierwszy etap programu obejmowałby utworzenia Lokalnej Grupy Działania i opracowanie strategii rozwoju obszarów wiejskich dla 10 gmin członków Związku. Materiały te, są niezbędne dla przyszłych korzyści, jakie niesie ten projekt dla gmin wiejskich. Sfinansowanie projektu, to koszty Związku lub gminy z możliwością pełnego zwrotu przy dalszej jego realizacji. Termin złożenia wniosku upływa z dniem 15 listopada 2004 r. Po przeprowadzeniu dyskusji stwierdzono, że w świetle obecnie wymagań dokumentów związanych z pozyskiwaniem środków pieniężnych z funduszów strukturalnych opracowanie tego typu dokumentu jak strategia jest niewymagalna. Ponadto, każda gmina dysponuje swoją strategią rozwoju bądź jest na etapie opracowywania Programu Rozwoju Lokalnego, który jest wymagalny przy ubieganiu się o środki pieniężne z Unii Europejskiej. Związek Gmin “Kwisa” nie dysponuje funduszami, aby mógł sfinansować projekt i wyczekiwać na refundację środków z tego programu.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokołowała:

Regina Karczewska.